Úlohy sa označte písmenami abecedy

Máte pocit že je na vás všetkého nejako veľa a nič nestíhate? Váš kolega či známi pri tom má pritom oveľa pestrejší život a všetko zvláda bez stresu. Nový Čas vám s odborníkmi poradí ako si zmanažovať svoj pracovný a osobný život. Najdôležitejšie je určiť si priority a riešiť najskôr tie.

Čas je pojem relatívny. Ľudia ho majú k dispozícii približne rovnaké množstvo. Ale aj tak máte iste pocit, že niekto stíha oveľa viac ako vy. Záleží len na každom z vás ako s časom dokážete hospodáriť. „Mnoho ľudí neproduktívne stráca čas tým, že sa umárajú minulosťou, ktorú už nemôžu zmeniť. Iní sa príliš trápia budúcnosťou. Vnútornú spokojnosť získate tým, že budete naplno prežívať prítomný okamih,“ Petra Drozdová – de la Fére biznis a osobný kouč. Ako doplnila väčšina ľudí má vnútorný pocit, že svet sa zrýchlil. Spôsobuje to fakt, že nás denne bombarduje nesmierne množstvo nových informácií. Ak sa chcete cítiť dobre, zámerne si vyberte tie informácie, ktoré vám spôsobia príjemný pocit, pozitívne vás naladia.

Čo s voľným časom ? “ Každý človek má slobodnú vôľu, preto závisí len od neho, ako bude tráviť svoj voľný čas „ doplnila odborníčka. Podľa nej sa v princípe dá povedať, že kvalitne strávi čas, ak bude F*I*T, teda Fyzicky a Intelektuálne Trénovaný.

Často hľadáme návody v knihách, dávame si radiť inými ľuďmi. Neuvedomujeme si, že v nás drieme obrovská múdrosť, nesmierny potenciál. Bohužiaľ nikto nás nenaučil, ako túto múdrosť začať využívať. I odpoveď na túto otázku sa skrýva vo vás, len ju treba aj za pomoci a podpory odborníkov nájsť.

Denné aktivity si označte písmenkami

Pred tým, než sa pustíte do akejkoľvek činnosti, porozmýšľajte aké potenciálne dôsledky bude mať, keď ju urobíte, prípadne neurobíte. V tom vám môže byť veľmi prospešná ABCDE metóda.

1. Vezmite si pred seba zoznam Vašich denných aktivít. Pred každú položku si dopíšte písmeno A, B, C, D, E podľa nasledujúcich princípov:

Úloha A – niečo čo musíte urobiť, dôležitá pre váš život a kariéru, vrcholná priorita. V prípade, že máte takých úloh viacej, označte si ich A-1, A-2, A-3. Začnite úlohou A-1 a vytrvajte pri nej dovtedy, kým ju nedokončíte.

Úloha B – zadanie, ktoré by ste mali urobiť. Ak ju neurobíte, dôsledky môžu pre niekoho znamenať nepríjemnosti. Začnite s ňou až vtedy, ak už máte hotové všetky úlohy A.

Úloha C – činnosť, ktorú je príjemné urobiť. Môže ísť o čítanie správ alebo obed s kolegami.

Úloha D – položka, ktorú niekomu delegujete, čo je jedným z najlepších spôsobov šetrenia času.

Úloha E – eliminácia činností zahrnutých v tejto skupine. Prestaňte robiť veci, ktoré možno boli dôležité v minulosti, ale medzičasom už stratili na aktuálnosti.

Tipy na efektívne využitie pracovného času

  • základom je určiť si priority, oddeľujte podstatné veci od nepodstatných
  • buďte precízni – začnite plánom na týždeň či deň
  • držte sa hesla V práci pracujem, cez voľno relaxujem
  • venujte sa práci naplno – nenoste si ju domov, ak to nie je naozaj nevyhnutné; ak nestačíte na svoje povinnosti v pracovnom čase, niekde je chyba!
  • najťažšie úlohy riešte ako prvé, neodkladajte ich zo dňa na deň
  • neodkladajte nepríjemné rozhovory či stretnutia na koniec pracovného dňa
  • nepamätáte si? Píšte si a postupne si splnené úlohy odfajknite ako „splnené“, na záver dňa tak budete mať prehľad, čo ste urobili a čo je potrebné splniť zajtra
  • naučte sa kolegom povedať NIE, kolegovia často zneužívajú ústretovosť iných, aby si sami uľahčili prácu
  • ak pracujete v tíme, pracujte efektívne – na spoločných poradách si rozdeľte úlohy tak, aby každý z tímu k plneniu úlohy prispel rovným dielom
  • nerozptyľujte sa sociálnymi sieťami či dlhými telefonátmi s rodinou, vybavujte len to podstatné, ostatné na vás doma spoľahlivo počká; ak vás nejaký kolega neprimerane rozptyľuje, pokojne ho na to upozornite, máte povinnosti, osobné debaty si nechajte na obed alebo po práci