„Nadíde čas, keď nám následky nášho konania pripravia banket, na ktorom sa budeme musieť zúčastniť.“

Robert Louis Stevenson

Telo – zrkadlo duše

Dostali sme telo do vienka ako nástroj, pomocou ktorého máme dosiahnuť svoje životné ciele.

Vnímame ho ako samozrejmosť, niečo čo je našou prirodzenou súčasťou. Preto sa stáva, že máme sklony ho občas zanedbávať a nedávať mu všetko čo potrebuje.

Poďme sa spolu pozrieť, ako lepšie porozumieť svojmu telu, naučiť sa ho počúvať. Odmenou nám bude popri zdraví to, že sa budeme lepšie cítiť vo vlastnej koži.

V našom živote rovnako i organizme je veľa skrytých súvislostí. Myšlienky, naladenie a postoj úzko súvisia s telesnou schránkou. Neexistuje zdravá duša a choré telo, rovnako ako neexistuje chorá duša a zdravé telo. Dobrou správou je, že máme väčší vplyv a tým i zodpovednosť za svoje zdravie, ako sme si doteraz mysleli.

Reč tela

Bolesť je signál, ktorým nám naše telo naznačuje, že niečo nie je v poriadku a vyžaduje od nás zmenu.

Patologický proces sa neobjaví zázrakom, alebo naraz. Vzniká v procese vyžadujúcom si istý čas. Choroba neexistuje mimo telo. Patogény, baktérie, víry a karcinogény sú len potencionálnymi príčinami chorôb, takzvané choroby vytvárajúce faktory nikdy na sto percent nevedú k chorobám. Vo vnútri tela sú prirodzené obranné mechanizmy, ktoré vo väčšine prípadov pred chorobou chránia. Kritické momenty prichádzajú, keď v dôsledku negatívnych emócií, alebo kvôli zanedbaniu starostlivosti o naše telo – ako napríklad správne stravovanie, cvičenie, spánok – je náš imunitný systém oslabený a choroba má otvorené dvere.

Možno ešte stále neprikladáte potrebnú dôležitosť pozitívnemu postoju. Vedci dokázali, že v našom tele existujú neuropeptidy, ktoré sa dávajú do pohybu pri každom slove alebo myšlienke. Keď sme nahnevaní a prikladáme ľuďom a veciam negatívny význam, vylučujú látky, ktoré oslabujú náš imunitný systém. Keď chválime ľudí, modlíme sa a pozeráme na svet láskavými očami, neuropeptidy uvoľňujú látky, ktoré náš imunitný systém posilňujú. Bežný človek máva denne asi 60 000 myšlienok, ak bude väčšina z nich pozitívna, o náš imunitný systém je postarané vlastným liečivým prúdom, ktorý dostáva našu dušu do harmónie.

Buď F*I*T*

Každý človek má slobodnú vôľu, preto závisí len od vás, ako budete tráviť svoj voľný čas. V princípe sa dá povedať, že kvalitne strávite čas, ak bude F*I*T*, teda Fyzicky a Intelektuálne Trénovaný.

Skvelým intelektuálnym podnetom sú krížovky, hlavolamy, vedomostné súťaže či čítanie kníh mimo vášho profesionálneho zamerania.

Pravidelná telesná aktivita znižuje hladinu stresových hormónov v krvi. Po polhodine intenzívneho športového výkonu sa naša myseľ upokojí, začne nám lepšie tráviť a  získame i lepší spánok. Športové výkony podporujú vylučovanie endorfínov v našom tele, ktoré nazývame hormónmi šťastia. Približne hodinu po dobrom zašportovaní si ste príjemne uvoľnení, máte dobrú náladu, cítite sa silní a sebaistí. Ak je fyzická aktivita primeraná zaručuje aj lepší krvný obeh, ohybnosť kĺbov, pružnosť, sexuálnu aktivitu, vyvinuté svaly, chuť prekonávať prekážky. Telo, ktoré po pohybovej stránke zanedbávame, pomaly stráca schopnosť žiť so vzpriamenou chrbticou, udržať rovnováhu, čím okrem psychických zábran vzniká aj vyššie riziko pádov, úrazov a zlomenín.

Výhodou športu je aj to, že zistíte, kde sú vaše hranice, získate schopnosť prekonať sa, spoznáte svoje telo a obľúbite si ho. Rovnako nájdete svoje slabosti a naučíte sa s nimi žiť, alebo ich pomaly meniť. Šport je vynikajúcou príležitosťou na vnútorný dialóg, získate potrebný odstup pri riešení problémov. I veľa dobrého škodí, ani so športom to netreba preháňať. Odborníci odporúčajú venovať sa mu približne desať hodín týždenne.

Vnútorná cesta

Organizmus každého z nás je v dnešnej náročnej dobe denno-denne vystavovaný mimoriadnej záťaži vyvolávajúcej rôzne nepríjemné pocity ako bolesti hlavy, napätie v ramenách, žalúdočnú nervozitu, búšenie srdca. Vo väčšine prípadov ide o stres, čo je biologická odozva na stav ohrozenia. Vyberá si svoju mentálnu a fyzickú daň , brzdí splnenie našich cieľov, úloh a želaní. Ľudia sa často domnievajú, že nemajú príliš na výber a stres spôsobujú vonkajšie okolnosti, na ktoré nemajú vplyv. Lekári obvykle hľadajú medicínske riešenia a svojim pacientom predpisujú prášky na ukľudnenie či ordinujú rôzne terapie. Tieto metódy však nie sú postačujúce, pretože riešia len následky, nie príčiny.

Ďalším spôsobom, ako mať zdravé telo a pocit vnútornej harmónie je vstup do svojho vnútra.

Vynikajúcim pomocníkom na podporu zdravia je pravidelná relaxácia spojená s autosugesciou. Ak si budete pravidelne predstavovať prameň sily, slnka, či vody, ktorý z vášho tela odplavuje všetko škodlivé a necháva ho zdravé a prežiarené, váš imunitný systém bude fungovať dokonale a vaše telo bude stále zdravšie. Dokonca bolo preukázané, že vizualizáciou sa dá zvýšiť počet bielych krviniek v tele. V prípade, že máte taký fyzický stav, ktorý si želáte zmeniť, účinne pomáha predstaviť si pred spánkom v duchu samého seba v dokonalom telesnom a duševnom zdraví. Podržte si obraz v mysli. Mnoho ľudí sa touto metódou zbavilo neduhov za pár týždňov. Tisíce ľudí takto prekonali všemožné fyzické poruchy za pár dní, niekedy i za pár minút.

Cesta do svojho vnútra nie je určite ľahká a nie každý je na ňu pripravený a dokáže po nej ísť. Výsledok je však veľmi príjemný a oslobodzujúci. Pri vykročení na cestu sebapoznania sa musíme vyzbrojiť trpezlivosťou a základnými znalosťami. Dôjsť k svojmu vnútornému zdroju prameňa múdrosti sa dá viacerými cestami. Jednou z nich je i koučing, čo je riadená forma meditácie. Vo svojom vnútri nenájdete iba dobro. Človek nie je anjel, ale duchovno-fyzická bytosť, preto sa neľakajte svojich „čiernych“ myšlienok. Všetky naše myšlienky vytvárajú naše zážitky a našu schopnosť ich spracovania, zaleží len od vás, ktorým dáte prednosť.